EN
AramaSonuclari
80’LERE DAMGASINI VURAN MODA İKONLARI

80’LERE DAMGASINI VURAN MODA İKONLARI

Seksenlere Damga Vuran Moda İkonları-1


Moda dünyasının zaman zaman burun kıvırıp yeri gelince de kendisine dönüp ilham almaktan kaçınmadığı 80’ler, her bakışımızda bizi fark etmediğimiz detaylarıyla şaşırtacak kadar zengin bir dönem.

Kot ceket, püsküllü kot etek, pantolon içine giyilen kot gömlek, küt çizmeler, vatkalar, kuzu kıvırcığı perma, yarasa kollar ve daha birçok kavramı moda dünyasına katmayı başaran 80’lere ufak bir yolculuk yapacağımız bu yazıda “80’lere Damgasını Vuran Moda İkonları” başlığı altında Madonna, Prenses Diana ve Brooke Shields gibi isimleri de hatırlayacağız.

 Seksenlere Damga Vuran Moda İkonları-2


Brooke Shields

Pretty Baby isimli filmiyle dikkatleri üzerine çeken ve 80’li yılların en meşhur televizyon/sinema isimlerinden birine dönüşen Brooke Shields; kalın kaşları, iri dalgalı salaş saçları ve aynı anda hem masum hem de asi gözükebilen bakışlarıyla 80’lerde tüm dünya gençliğinin idolü haline gelmişti.

Vouge tarihinin en genç kapak kızı olan Shields, o yıllarda stilinde deneysel tercihlere yönelmekten kaçınmaması sebebiyle hayli geniş bir yelpazede karşımıza çıkan bir isimdi.
Koyu pastel tonlarından açık yırtıcı tonlara, puantiyeden payet detayına her moda teriminden bir parçayı dolabında barındıran Shields, yıllar içinde olgunlaştıkça tarzını da yaşına ve vücuduna adapte etmeye başaran bir isim olarak karşımıza çıktı.

Artık daha sade bir tarza sahip olsa da şıklığından ve inceliğinden ödün vermeyen aktris, “80’lere Damgasını Vuran Moda İkonları” başlığı altında yer alması gereken isimlerin başında geliyor.

 

Seksenlere Damga Vuran Moda İkonları-3


Madonna

Konu 80’ler olunca birçok kişiden farklı farklı isimler duymayı bekleyebilirsiniz. Ama herkesin 80’lerden bahsederken hemfikir olacağı bir isim olacaksa o da Madonna’dan başkası olamaz.

1985’te ilk konser turnesi olan The Virgin Tour’dan itibaren pop ve stil ikonu olan Madonna, 80'lerden bu yana her dönemde stili ile milyonların takip ettiği bir isim.
Her on yılda bir başka tarzla karşımıza çıkan ama her zaman modaya yön veren isimler arasında yer alan ünlü şarkıcı, 80’lerin başında yırtık jean’leriyle bohem bir genç kız olarak sadece vintage mağazalardan alışveriş yaparken on yılın sonuna doğru kışkırtıcı tarzıyla bütün dikkatleri üstüne toplamaya başlamıştı.

İkon haline gelmiş konik kullanımı ile bir dönemin akıllardan kazınmayan fotoğraflarından birinin de sahibi olan Madonna, 80’lerin artık bize klişe gelen moda akımlarını kendi tarzıyla birleştirip Madonna olmanın ne demek olduğunu bizlere açıklayan bir tarza sahipti.

 

Seksenlere Damga Vuran Moda İkonları-4


Diana Spencer – Prenses Diana

80’lerin şüphesiz en önemli isimlerinden olan Prenses Diana, 1997 yılındaki ölümüne kadar sade tarzıyla moda dünyasının göz bebeği isimlerinden biriydi.

Basının kendisine duyduğu kesintisiz ilgisiyle boğuşurken her adımı, her giydiği moda oluyordu.
Prenses Diana’nın etkisi o kadar büyük bir hal almıştı ki Prenses Diana, giydiklerinin yanı sıra insanların saç kesimlerini bile etkileyecek kadar önemli bir figür haline gelmişti.

Kraliyet ailesinin parçası olması sebebiyle her zaman şık ve ağırlıklı olarak sade bir tarzda gördüğümüz Prenses Diana, renkli ve detay işlemeli çoraplara olan ilgisi, yaratıcı tasarımları tercih etmekten çekinmemesi ve aksesuar tercihleriyle sadece temel parçalarla değil, aksesuarlarıyla da bu şıklığı nasıl tamamlayacağını bilen isimlerden biriydi.

 

Seksenlere Damga Vuran Moda İkonları-5


Jerry Hall

“Top Model” kavramının ortaya çıktığı günlerde bu ismi taşıyan ilk modellerden olan Jerry Hall, aynı zamanda Mick Jagger’ın dört çocuğunun da annesi.

Keskin güzelliği ve bu güzelliğini tamamladığı tarzıyla döneminin en cesur isimlerinden olan Hall, yüzlerce belki binlerce derginin kapağına ve sayfalarına misafir olmuş bir isim.

Kendi özel hayatında da dergi sayfalarında olduğu gibi kışkırtıcı tarzıyla kendine hayran bırakmayı başaran Hall; 80’lerde şaşalı Studio 54 döneminde leopar baskılı desenler, parıltı ve altın mücevher sevgisini günlük kullanımında da bol bol tercih eden isimlerden biriydi.

 


18.10.2018