EN
AramaSonuclari
DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR

DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR

 

DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR


DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR

Çocukluğumda, ailemle yaptığım yolculuklardan birinde, yolun kenarında uzayan, uçsuz bucaksız, bembeyaz tarlalar gördüğümü hatırlıyorum. Anneme bu beyaz tarlaların ne olduğunu sorduğumda ise, yetiştirilen şeyin pamuk olduğunu öğrendim. O güne kadar pamuğun bir tarlada yetiştiriliyor olabileceğine dair bir şey düşünmemiştim ve bu beni çok şaşırtmıştı. Babam arabayı kenara çekti ve biraz pamuk toplamama izin verdi. Yolun geri kalan kısmında pamuğun içindeki çekirdekleri temizlemekle uğraşırken bir yandan da bir bitkinin nasıl bu kadar beyaz ve yumuşak olabileceğini anlamaya çalıştım. Pamuğun pamuk olduğunu bilerek tenimde hissettiğim ilk gün, o gündü.

 

DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR

Lifi işlenen ilk bitki olma özelliğini taşıyan pamuğun tarihi M.Ö. 3000 yılına kadar dayanıyor. Göçlerle birlikte Orta Asya’dan Mısır’a kadar gelmeyi başaran pamuğun geliş tarihiyle işlenerek kumaşa dönüştürülmeye başlaması aynı tarihlere rastlıyor. Türkiye topraklarında ise Bizans ve Osmanlı dönemlerinde tarımı yapılsa da, bu konuda asıl gelişmeler Türkiye Cumhuriyeti döneminde olmuş. Pamuğu, değerinden hiçbir şey kaybetmeden, binlerce yıldır vazgeçilmez hale getiren sebeplerin en başında doğallığı geliyor. Pamuğun önce kumaşa, sonra kıyafetlere dönüşmesiyle birlikte, pamuğun doğallığının günlük hayatımızda, hem de ikinci derimiz kadar yakınımızda olması, pamukla ve pamuklu kumaşlarla olan bağımızı her gün daha da güçlendiriyor.

 

DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR

Doğaya, doğal olana daha da yakın olma isteği pamuklu kumaşlar ile hazırlanan ürünlerin geçmiş dönemlere oranla daha çok tercih edilmesine sebep oluyor. Pamuk ve diğer doğal liflerle hazırlanan kumaşlar artık bir kaç adım önde. Etiketinde ‘%100 Pamuk’ yazısını gördüğümüz ürünleri iç rahatlığıyla satın alıyoruz ve kullanıyoruz.

 

DOĞAYA YAKIN TASARIMLAR

Twist koleksiyonunda her sezon yer alan, pamuğun en sık şekilde dokunarak elde edilen türü olan poplin ile hazırlanmış gömlekler, Twister’ların dikkatini çekecek farklı detaylarla bu sezonun da öne çıkan parçalarının başında geliyor. Sıcak yaz günlerinin yaklaşmasıyla birlikte, pamuğun soğuk havalarda ısıtma, sıcak havalarda ise serin tutma özelliğinden faydalanmak isteyenlerin ilk tercihleri bu gömlekler oluyor.


30.01.2017