EN
AramaSonuclari
KASIM’DA AŞK BAŞKADIR: EN İYİ AŞK FİLMLERİ

KASIM’DA AŞK BAŞKADIR: EN İYİ AŞK FİLMLERİ

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-1


Kasım’da Aşk Başkadır: En İyi Aşk Filmleri

Kış mevsiminden önceki son durağımız olan Kasım ayı, sonbaharın etkilerini en yoğun şekilde hissettiğimiz ayların başlında geliyor. Sararan ve dökülen yapraklarla birlikte griye dönmeye başlayan havanın bünyede yarattığı duygu değişimlerini biraz olsun bastırmak için kendisini aşk filmlerine vuran bünyelere bu ay bitmeden izlenmesini ve tekrardan hatırlanmasını düşündüğümüz beş klasik filmi Kasım’da Aşk Başkadır: En İyi Aşk Filmleri başlığı altında sizler için bir araya getirdik.

 Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-2


Pretty Woman

Tam bir peri masalı olan Pretty Woman, iş için gittiği şehirde bir hayat kadınıyla tanışan ve bu iş gezisi boyunca yavaş yavaş aralarında alevlenen aşka karşı koyamayan Vivian ve Edward’ın hikayesini anlatıyor.

Garry Marshall’ın yönetmen koltuğunda oturduğu film, Richard Gere ve Julia Roberts’ın başarılı oyunculuğu ile romantik filmler arasında kendine özel bir yer ediniyor. Roy Orbison’ın Oh, Pretty Woman şarkısını ne zaman duysak aklımıza gelen Pretty Woman, 90’lı yıllarda başlayan romantik komedi filmlerinin de öncülerinden biri. Aşkın zamansızlığını ve ne olursa olsun sevginin peşinden koşmanın önemini vurgulayan Pretty Woman, Kasım ayında dönüp tekrar hatırlamamız gereken filmlerin başında yer alıyor.

 

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-3


Before Serisi

Richard Linklater’ın yıllar içerisine yayılan bir aşk hikayesini anlattığı Before serisi, Before Sunrise, Before Sunset ve Before Midnight’tan oluşan bir üçleme.

 

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-3

 

Ethan Hawke’ın canlandırdığı Jesse karakterinin her şeyden uzaklaşmak için çıktığı Avrupa turunda Celine ile tanışmasıyla başlayan macera, ikilinin aşk ve hepimizin dönem dönem üzerine düşündüğümüz farklı noktaları üzerine yaptığı konuşmalarla bizleri romantik bir yolculuğa davet ediyor.

 

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-3

 

Karakterlerimizin yıllar sonra karşılaşmalarıyla devam eden ikinci film ve sonunda bir araya geldiklerini gördüğümüz üçüncü filmle bir ilişkinin her dönemine tanık olduğumuz Before serisi, romantik film sevenlerin listelerinde üst sıralarda yer alan bir yapım.

 

 

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-4


True Romance

Tony Scott’ın yönetmenliğini, sinemanın film müziği denince akla gelen ilk ismi olan Hans Zimmer’in müziklerini üstlendiği True Romance, Christian Slater ve Patricia Arquette’in başroldeki oyunculuğuyla oturduğumuz yere kilitleyen 121 dakikalık bir yapım.

Yardımcı rollerde Dennis Hopper, Val Kilmer, Gary Oldman, Brad Pitt ve Christopher Walken gibi kadrosuyla göz dolduran film, bir telekız ile evlenen pop kültür meraklısı Clarence Worley’nin başını belaya sokmasını ve hem kendini hem de kız arkadaşını bu durumdan kurtarma çabasını anlatıyor. “121 dakikalık romantik film mi olur?” diyenlere aksiyonu ve de duygusal sahneleriyle cevap veren True Romance, listede yer almayı hak eden yapımlardan biri.

 

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-5


When Harry Met Sally

90’larda romantik komedi türüne ait filmlerin tekrar Hollwood’un gündemine gelmesinde katkısı büyük olan When Harry Met Sally, Meg Ryan ve Billy Crystal’ı arkadaşlıklarını kaybetmek istemeyen ama birbirine aşık olanve bununla ne yapacağını bilmeyen iki dost olarak kaşımıza çıkarıyor.

Meg Ryan’ın 90’lı yıllarda Hollywood’da büyük çıkış yakalamasıyla da ayrı bir yere sahip olan film, arka planına sonbaharda New York’u alarak insana “Aşk New York’ta gerçekten bir başka galiba” diye düşündürtüyor. Romantizmin yanında insanı güldüren sahneleri ve yaşlı çiftlerin zaman zaman olaya dahil olmasıyla romantik komedi türünün en başarılı örneklerinden birini sunuyor.

 

 

Yeni Sezonun Pusulası Niteliğinde; İskoçya-5


Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Jim Carrey’nin başarılı bir komedi oyuncusundan başka yetenekleri olduğunu kanıtladığı film, Michel Gondry’nin gözünden aşkı, ayrılığı ve aşk için çabalamanın en başarılı örneklerinden birini sunuyor.

Unutamadığı sevgilisi Clementine’in kendisini henüz deneme aşamasındaki bir teknoloji ile hafızasından sildirdiğini öğrenen Joel’in, aynı işlemi uygulamaya karar verip işlem sırasında bundan vazgeçmesini ve bu sürece direnmesini anlatan Eternal Sunshine of the Spotless Mind, Beck’in Everybody Learn Sometimes’lı soundtrack’iyle de izlerken ayrı bir keyif veriyor.

2005 yılında En İyi Özgün Senaryo Oscar’ını da kazanan film, Jim Carrey’nin yanında başrolde kendisine eşlik eden Kate Winslet ve yan rollerde Kirsten Dunst, Mark Ruffalo ve Elijah Wood’lu kadrosuyla her sene dönüp bir kere kendini izleten filmler kategorisinde.

 


14.11.2018