EN
AramaSonuclari
MODAYLA FLÖRT EDEN FİLMLER

MODAYLA FLÖRT EDEN FİLMLER

Modayla Flört Eden Filmler-1


Modayla Flört Eden Filmler

Her şeyin etkileşime açık olduğu bir dönemde sinema ve modanın da birbirleriyle etkileşim içinde olması tabii ki kaçınılmaz bir durum. Film festivallerinde En İyi Kostüm Tasarımı başlığı altında dağıtılan ödüller, o yıl içerisinde vizyona giren birçok başarılı prodüksiyonun çok az bir kısmını öne çıkarıyor. Modayla Flört Eden Filmler başlığı altında, sinema tarihinde moda denince birçoğumuzun aklına ilk etapta gelmeyen, nispeten daha arka planda kalmış yapımları sizlerle paylaşacağız.

 Modayla Flört Eden Filmler-2


Blow Up

Stil sahibi filmlerin ikonik yönetmeni Michelangelo Antonioni’nin kült film yelpazesinden Blow Up, bir moda fotoğrafçısının tanık olduğu sıra dışı bir olayı anlatıyor. Film bir moda fotoğrafçısının hikayesini anlatıyor, dolayısıyla karakterlerimizin üzerinde gördüğümüz kıyafetler de dönemi en iyi anlatacak şekilde şık üstü şık oluyor.

Vanessa Redgrave ve Jane Birkin gibi 60’ların ikon isimlerini oyuncu kadrosunda barındıran Blow Up, dönemin sade ama şık parçalarından bir yelpaze sunuyor. Her dönemin modası olan kolsuz ve sıfır yaka elbiselerle bol bol karşılaştığımız film, etkisini moda dünyasının kendini düzenli olarak tekrar etmesiyle her zaman korumayı başarıyor, moda ve sinema dünyası birlikteliği denilince ıskalanmaması gereken yapımlardan biri haline dönüşüyor. Filmi henüz izlememiş olanların, Blow Up’ta karşılaşacakları kıyafetlere ilgili fikir vermesi açısından buraya bir göz atmalarını tavsiye ediyoruz.

 


Modayla Flört Eden Filmler-2


A Bigger Splash

Son yılların en popüler yönetmenlerinden biri olan Luca Guadagnino’nun, Jacques Deary filmi La Piscine'i yeniden çektiği ve başrollerini Tilda Swinton ile Ralph Fiennes’e emanet ettiği A Bigger Splash, büyük ihtimalle çoğunluk tarafından filmde tercih edilen kıyafetlerle akılda kalmamıştır.

Bizce bu yönüyle dikkatlerden kaçan film, Tilda Swinton’ın canlandırdığı Bowie’vari Marianne karakterinin tercih ettiği sade ve şık kombinasyonları göz önünde bulundurulduğunda, hakkı yenen yapımlardan biri. Film boyunca klasik, sade ve şık çizgileri gezinen karakterimiz, sık sık tercih ettiği Dior kıyafetler ile vizyona girdiği 2016 senesinin kreasyonlarının mini bir özeti olarak karşımıza çıkıyor.

 

 


Modayla Flört Eden Filmler-2


The Runaways

Başrollerinde Kristen Stewart ve Dakota Fanning’i izlediğimiz The Runaways, üyeleri tamamen kadınlardan oluşan aynı isimli punk grubunun 70’lerdeki kuruluş günlerine odaklanıyor.

Konusu 70’ler ve punk müzik olan bir filmde kullanılan kıyafetler de haliyle sinema dünyasında akıllarda yer eden bir noktada oluyor. Deri ceketler ve pantolonların yanında payetli, düğmeli ceketlerle çiçekli desenlerinin birbirine harmanlandığı bir yelpazede dolaşan filmin kıyafet seçkisi; moda dünyasında da “Rock-Chick” tabiriyle kendine yer buluyor.

Siyah rengin ağırlıklı olduğu bir konsept olan Rock-Chick dünyası, diğer renkleri birer detay olarak kullanarak öne çıkıyor. Günümüz modasında hala popüler temalardan biri olan Rock-Chick, Twister’ların da ilgisini çekecek bir tema.

 

 


Modayla Flört Eden Filmler-2


Sex and the City

Geldik listedeki en bilinen yapıma. Dizisiyle televizyon dünyasının unutulmaz yapımlarından olan, ama sinema filmleriyle bekleneni veremeyen Sex and the City’nin çıtayı hiçbir zaman düşürmediği bir konu varsa, o da moda diyebiliriz. Sarah Jessica Parker’ın canlandırdığı Carrie Bradshaw’ın, dizinin kostüm tasarımcısı Patricia Field’ın kusursuz tercihleriyle gerçek hayatta adım adım bir moda ikonuna dönüşmesine tanık olduğumuz dizi + film; kullanılan kombinasyonlar ve tasarımlar ile sokak modasını belirlemiş, hatta “high fashion”a ilham kaynağı olmuştu. Sonbahar/Kış 2018 defilelerine ve popüler başlıklara şöyle bir göz attığımızda, Carrie’nin dolabının hala trendlere uygun olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Çıkış noktası geçmişten gelen trendleri günümüze taşımak olan sonbahar sezonunda, Carrie’nin de dolabının vazgeçilmez parçası olan çiçek desenli romantik fırfırlar, kumaş etekler ve blazer ceketleri çok uzaklarda aramadan, “Sıra Dışı Bir Dokunuş” başlığıyla sunduğumuz yeni koleksiyonumuzun içinde bulabilirsiniz.


19.11.2018