EN
AramaSonuclari
RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN

RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN

 

Yeteneği ve yaptığı işler kadar yakışıklılığıyla da son dönemin en dikkat çekici moda fotoğrafçılarından biri olan Erdi Doğan, Twist 2016-17 Sonbahar-Kış look-book ve kampanya çekimlerine imza atarak, yeni sezona dair heyecanımızı da ikiye katladı. Twist’in cool kimliği ile fazlasıyla örtüşen tarzını fotoğraflarına da yansıtan Erdi ile, Twister’ların da ilgisini çekecek güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

 

RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN-1

Fotoğrafçılığa nasıl başladın?

Emre Ünal’ın post-production’ını yapan Sezer Arıcı arkadaşımdı ve Emre Ünal’ın set asistanı aradığını söyledi. Benim yapıp yapamayacağımı sordu. Daha önce fotoğraf ile ilgili herhangi bir bilgim ya da deneyimim olmadığını söyledim. Bunun üzerine Emre’yle tanıştık ve asistanlığını yapmaya başladım. Birlikte çalıştığımız dört senenin ardından, şimdi free-lance moda fotoğrafçılığı yapıyorum.

Müzik senin okul döneminden itibaren en büyük tutkularından biriydi. Fotoğraf ile müzik arasında seçim yapmak zorunda kaldın mı?

Bir dönem ikisi arasında kaldım ama bir şeye daha fazla focus olmam gerekiyordu. Bunun üzerine fotoğrafta karar kıldım.

Nelerden ilham alıyorsun, yaratıcılığını besleyen şeyler neler?

Çevremden besleniyorum. Arkadaşlarımdan, seyahatlerden, müzikle artık eskisi kadar sıkı bir ilişkim yok ama müzik bana hala ilham veren en önemli şeylerden biri olmaya devam ediyor.

RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN-2

Twist 2016-17 Sobnahar-Kış Reklam Kampanyası çekiminden. Fotoğraflar Erdi Doğan

Bu sezon Twist look-book ve kampanya çekimlerini senin objektifinden görüyoruz. Çekimler nasıl geçti?

Çekimler çok keyifli geçti. Ekipçe çok çalıştık ve bu çalışmanın sonunda ortaya güzel bir şey çıkacağından emindik. Heyecan verici bir deneyimdi.

Fotoğraf çekerken en önem verdiğin şey nedir? Seni fotoğraf çekmeye iten şey ne?

Bir şey görüyorum ve gördüğüm şeyi başkaları da görsün istiyorum. Gözümün gördüğünü başkalarıyla da somut bir şekilde paylaşabilmenin en doğru yolunun fotoğraf çekmek olduğunu düşünüyorum.

Ağırlıklı olarak moda fotoğrafı çekiyorsun. Modadan ne öğrendin?

Modanın estetik anlayışıma çok büyük katkıları oldu. Bir yandan da modanın hayatı güzelleştiren, keyifli ve çokça eğlenceli bir konu olduğunu düşünüyorum ve bir parçası olmaktan da genelde mutluyum.

RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN-3

Twist 2016-17 Sonbahar-Kış look-book çekimleri Backstage

 

RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN-4

 

Kendini tamamen ticari projelerin içinde bulunmaktan korumak için bir şeyler yapıyor musun? 

Tamamen seni yansıtacak bir projen var mı? Uzun süre üst üste ticari işlerin içinde bulununca, kendini tekrar ettiğin hissine kapılabiliyorsun. Bazen birlikte yakın çalışmaktan keyif aldığım arkadaşlarımla her detayına kendimizin karar verdiği işler üretiyoruz ve bu da iyi hissettiriyor.

 

RÖPORTAJ; ERDİ DOĞAN-5

Schon Magazine Temmuz 2016 sayısından. Fotoğraflar Erdi Doğan

Fotoğrafa dair en büyük hayalin ya da hayallerin neler?

Zihnimi, vizyonumu, bakış açımı daha da geliştirip , yukarılara taşımak istiyorum. Sahip olduklarımın üzerine yenilerini eklemek benim mottom.

Fotoğrafını çekmeyi hayal ettiğin biri var mı?

Freddy Mercury’yi fotoğraflamak ve bu şekilde onunla tanışmak çok isterdim.

En beğendiğin fotoğrafçılar kimler?

Steven Meisel, Helmut Newton, Guy Bourdin en beğendiğim efsane isimler. Jamie Hawkesworth , Alasdair McLallen, David Sims işlerini beğenerek takip ettiğim diğer isimler arasında.

Twist 2016-17 Sonbahar-Kış Look-book ve kampanya çekimi back stage.

Twist Look Book’a buradan ulaşablirsiniz.

19.09.2016

Blog sayfasına geri dönmek için tıklayınız.