EN
AramaSonuclari
RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO


"Moda sanat mıdır?" sorusu yıllardır soruladursun, genç illüstrasyon sanatçısı Justin Teodoro moda ve sanatı kendi yorumuyla başarılı bir şekilde yaptığı işlerde bir araya getiriyor. Geçmişi ve şimdiyi harmanlayıp, yarattığı zamansız görselleri çizimlerindeki gibi kalın kalemlerle aklımıza iyice kazıyor. Biz Justin Teodoro’yu uzun zamandır takip ediyoruz, kendimize çok yakın görüyoruz ve bu genç ve yetenekli sanatçıyı seninle tanıştırmaktan da mutluluk duyuyoruz.

Merhaba Justin!! İşlerine bayılıyoruz ve ilham verici buluyoruz. Sen işlerini yaparken nelerden ilham alıyorsun?

Merhaba! Sizinle de tanışmak güzel ve çalışmalarımla ilgili güzel sözleriniz için de teşekkürler. Birçok farklı şeyden ilham alıyorum – moda, müzik ve sanattan, arkadaşlarıma ve aileme ve bazen gün boyunca gördüğüm rastgele olaylardan. Sonra kendimi o “şey”in içsel yanıtı olan şeyi çizerken buluyorum. Sanat eserlerime düşüncelerim ve gözlemlerimin kişisel bir günlüğü olarak bakıyorum.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-1

Seni illüstrasyon yapmaya yönlendiren şey ne oldu? Tarzını oluştururken nelerden etkilendin?

Küçüklüğümden beri her zaman resim çizmeyi sevdim. Muhtemelen bana en doğal gelen şey bu. Süper kahramanları ve çizgi film kahramanlarını çizdiğimi ve TV’de veya çizgi romanlarda gördüğüm şeyleri kopyaladığımı hatırlıyorum. Sonra aklımı başımdan alan ve gözlerimi açan modayı keşfettim. Modayla ilgili neyin ilgimi çektiğinden tam olarak emin değilim fakat benim genç gözlerime çarpan şeyin sihir ve fantezi ve yaratıcı görüntüler olduğundan oldukça eminim. Annemin moda dergilerindeki herşeyi bir çırpıda yutardım (Vogue’dan Bazaar’a ve W dergisine kadar tüm dergileri alırdı) ve gerçekten onları dikkatle inceleyip çalışırdım. Tüm tasarımcıların, editörlerin, stylistlerin ve modellerin adlarını ezberledim ve çizim defterlerimde her bir moda başyazısını çizdim ve kopyaladım. Vogue ve Bazaar’daki tüm çizimler ve “moda kopyaları”nın sadece resimleri ve pozları nasıl çizeceğimi anlamamı sağlamakla kalmadığını, fakat ayrıca çizimlerime bir duygu ve tutum kazandırdığını düşünüyoru. New York’a 10 yıl önce Parsons’ta moda okumak için geldim ve sektördeki kariyerime moda tasarımcısı olarak başladım. Hala kendi çalışmalarım için çizim yapıyordum fakat kendi tarzım ve bakış açımın tasarım işinde çok da önemli olmadığını düşünüyorum. Bu yüzden son birkaç yıldır kendi çizimlerime geri döndüm ve dışarıdan daha çizimsel veya grafik tasarım içerikli birkaç iş aldım. Bu projeler benim için günlük işimden daha eğlenceli ve doğaldı. Birçoğu hala “moda dünyası” içinde olsa da, kısa sürede “iki sevdiğim şeyi birleştiren bir işi neden yapamayayım ki” diye düşündüm: moda & sanat. Resimleyici olmanın bana daha doğru geldiğini ve benim bakış açıma daha uygun olduğunu düşündüm. Bu yüzden bu kariyere bir başlangıç yapmaya karar verdim ve 2 yıl önce bir moda resimleyicisi olmaya yönelik tam zamanlı bir değişiklik yaptım. Bu karar ilk başta son derece zordu ve korkutucuydu fakat açıkçası sonunda çok daha heyecan verici hale geldi ve buna değdi.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-2

İşlerin Women’s Wear Daily, Grazia ve Amica gibi dünyaca ünlü dergilerde yayınlandı. Bu büyük isimlerle çalışırken yeterince özgür olabiliyor musun?

Bugüne kadar evet. Müşteriler genellikle bana proje ihtiyaçlarından dolayı gelirler fakat bana benim tarzımı sevdikleri ve çalışmayı kendi gözümden yorumlamamı istedikleri için de geliyorlar. Böylece projeyle ilgili kısa bilgiler edindikten sonra genellikle gördüğüm şekilde yorumlamakta yeterince serbest oluyorum.

 RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-3 

NewYork senin hem evin hem de çalışma alanın. Eğer bir başka şehirde yaşama şansın olsaydı burası neresi olurdu?

Avrupa’da herhangi bir yerde yaşamayı isterdim – çok romantik ve zengin bir tarihi var. Yaklaşık 11 yıldır New York’tayım ve önümüzdeki birkaç yıl kendimi burada görmeme rağmen asla asla dememeyi öğrendim. Seyahat kesinlikle size ilham veren bir şey – Diana Vreeland bile “Göz seyahat etmeli!” demişti. Bu yüzden benim için ideal durumun New York’u bir ev – üs olarak kullanmak ve belki de Tokyo veya Paris’i “ikinci ev”im yapmak olduğunu düşünüyorum.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-4

Illustrasyonlarını objeler üzerine uyguluyorsun ve üç boyutlu sanat eserlerine dönüştürüyorsun. Bunu yaparken seni sınırlayan şeyler var mı?

Çalışmalarımı farklı bağlamlarda görmek her zaman ilgimi çekmiştir. Birkaç yıl önce arkadaşlarım ve birkaç sipariş proje için duvar resimleri yapmaya başladım. Ayrıca çizimlerimi tişört ve iPhone kılıfları gibi şeyler üzerine de koymaya başladım – büyük bir planın parçası olarak değil, sadece orada görmenin hoş olacağını düşündüğüm için. Ve bunları görmek gerçekten hoş oldu ve insanlar güzel tepkiler verdi. Yani, yapılacakların sınırı yok. Açıkçası sanatımı nerede kullandığımı düşünmem gerekiyor fakat bir kez bunun mümkün olduğunu tespit ettiğim zaman, devam ediyorum ve ne olacağını görüyorum.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-5

En büyük hayalin ya da işine dair yapmak istediğin en büyük şey nedir?

Umuyorum ki başarmaktan mutlu olacağım hedeflerim var – çalışmalarımı basılı olarak ve dergilerde daha fazla görmek, ilginç işbirlikleri yapmaya devam etmek. Bu modası geçmiş gibi gelebilir fakat kendi kişisel hayalimi yaşıyor ve bununla ilgili çalışıyor gibi hissediyorum. Çizebilmek, yaratıcı olabilmek ve tüm bu işleri bir kariyer olarak yapmak bana bazen çok gerçek üstü geliyor (bazen bunu yapıyor olduğumu fark etmek beni çok şaşırtıyor) ve bunu yaptığım için gerçekten kendimi mutlu hissediyorum. Bu benim yaptığım herşeyden hoşlanmamı sağlayan bir perspektif kazandırıyor ve belirlediğim ekstra hedefler her başarıldığında tamamen ekstra özel bir şey oluyor.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-6

Okulun sana kattığı en önemli şey ne oldu ? Sanat yapmak için gerçekten bir okuldan mezun olmak şart mı?

Aslında hiç sanat okuluna gitmedim – Toronto Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Parsons’da moda okumak üzere New York’a taşındım. Parsons’a gitmek size kesinlikle moda kariyeri için temel kazandırıyor ve ilk kapıları açmanıza yardımcı oluyor. Fakat sonunda bununla ne yapmak istediğinizin ve bu fırsatları nereye götürdüğünüzün önemli olduğunu düşünüyorum. Parsons’tan sonra benim için kapılar açıldığı için şanslıydım fakat o kapıları açık tutmak için ve bunlardan başka fırsatların gelmesi için çok çalışmam gerekti.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-7

Elegan kadın tasvirlerin etkileyici. Sen ideal kadını nasıl tanımlıyorsun?

Teşekkürler! Bunu söylemeniz çok hoş. Sanırım kadında her zaman romantizm ve cazibe duygusunu seviyorum. Ve cazibe deyince bir gece elbisesi ve mücevher ve bunun gibi şeyler olması şart değil – sadece biraz rahatlık ve güven duygusu. Bunun çok çekici olduğunu düşünüyorum.

Güncel modayı yakından takip ediyorsun ve işlerine yansıtıyorsun ama geçmiş dönemlere de fazlasıyla hakimsin. Favorin dün mü, bugün mü?

Sanırım geçmiş beni her zaman çekti – nostaljik bir şekilde değil fakat daha ziyade her zaman görecek ve kendime göre yorumlayacağım yeni birşeyler olduğu için. Ve modada neyin yeni olduğuna bakmak da önemli. Sanırım kendi çizim tarzımı geçmişe olan sevgim ve yeni olandan duyduğum heyecan arasında bir iç diyalog gerçekleştirme olarak tanımlayabilirim. İki dünyanın en iyisi olarak gördüklerimin bir karışımı.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-7

Seninle en büyük ortak noktamız Steven Meisel’e olan büyük hayranlığımız. Meisel’in işlerini ruhunu yansıtacak şekilde yeniden yorumluyorsun. Seni Meisel’e bu kadar yakınlaştıran şey nedir?

Steven Meisel benim için bir moda tanrısı. Modada ilham aldığım herşey büyük ihtimalle Steven Meisel’den. Onda beni çekenin ne olduğunu kesin olarak belirtmek zor – sadece onun çalışmalarını her zaman sevdim ve onlara hayranlık duydum ve kendi çalışmalarım ve stilimin ondan büyük ölçüde etkilendiğini fark ettim.

Nasıl bir çalışma ortamın var? Çalışırken olmazsa olmazların neler?

Stüdyomdn çalışıyorum. Çalışırken oldukça sadeyim – masam, kalemlerim, kağıt ve biraz müzik olduğu müddetçe, mutlu bir sanatçıyım.

Daha fazla bilgi için Justinteodoro.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

RÖPORTAJ; JUSTIN TEODORO-7

4.04.2016

Blog sayfasına geri dönmek için tıklayınız.