EN
AramaSonuclari
TWIST ON; SPOR

TWIST ON; SPOR

Spor bazılarımız için yalnızca zorunlulukken , bazılarımız için yaşam biçimi anlamına geliyor. Spor çılgınlığının had safhada olduğu günümüzde, spor yapmayanlar, spora gönül verenler tarafından neredeyse tuhaf karşılanabiliyor.
Elif Korkmaz, spor yapmaya, sağlığı için gerekli olduğunu düşünerek başlamış, ama durumu maraton koşmaya kadar getirmiş, azmi ve başarıya olan inancıyla gerçek bir Twister.Elif’le maraton koşmaya nasıl karar verdiği, nasıl hazırlandığı ve motivasonları hakkında konuştuk ve spora başlamak için hala hafta başını bekleyenler ya da maraton koşmaya karar verenler için güçlü bir örnek olmasını dileyerek aşağıda okuyacağın güzel röportajı gerçekleştirdik.

 


TWIST ON; SPOR-1

Roma Maratonu’nu başarıyla tamamladın, nasıl bir hazırlık süreci geçirdin?

Zaten uzun zamandır koştuğum ve bir fitness geçmişim de olduğu için özel bir destek alma gereği duymadım. Herkes için hazırlanmış klasik maraton hazırlık programlarını inceledim internetten. Haftanın bir günü kendi vücut ağırlığımla antrenman, iki günü yüzme ve üç günü de koşarak, ve her Pazar kadememi artırarak, üç ay boyunca düzenli hazırlandım.

 

Maraton nasıl geçti, bitiremeyeceğini düşündüğün anlar oldu mu?

Maraton düşündüğümden de kolay geçti. Bitiremeyeceğimi düşündüğüm iki an oldu. Birincisi 13. km’de bacağıma giren krampla oldu. Sonra biraz durdum ve bacağımı esnettim. Sonra tekrar devam edebileceğimi düşündüm ve 2-3 km sonra acım da gitmişti. İkincisi ise koşarken uykumun geldiği andı. 36. km'de uykuya yenik düşmeye başladım. Ama sıkılabileceğimi ve bunun başıma geleceğini düşünerek yanıma sakız almıştım ve sakız çiğnemek beni uyandırdı.

 

Finish’e geldiğinde ne hissettin?

Finish’e geldiğimde çok gururluydum. Bir kere, kendime verdiğim sözü tuttum ve başlamadan önce en yakın arkadaşlarımdan birine, saat 1’de orada olacağımı söylemiştim ve söylediğim saatte de orada oldum. Dediğim saatte bitirmek ve bayrağımızı dalgalandırmak beni çok mutlu etti.

TWIST ON; SPOR-2

 

Spor yapmaya nasıl başladın?

Her amatör sporcu gibi iş hayatı bana sporu getirdi. Stabil bir hayatım vardı ve kilo almaya başlayınca bir gym’e yazıldım. Sonrasında sporun bana çok iyi geldiğini, beni her anlamda motive ettiğini farkettim ve spordan hiç uzaklaşmadım. Çeşitlendirdim yaptığım şeyleri ama hiç bırakmadım.

 

Bir yandan da İstanbul Büyük Şehir Belediyesi’nde Dış İlişkiler Müdürlüğü’nde devam eden işin var. İkisini bir arada nasıl yürütüyorsun? Çünkü belli ki spora da çok zaman ayırıyorsun.

Çalışma saatlerim belirli bir zaman dilimi içinde ve sporu da kalan zamanlarıma düzenli bir şekilde yayıyorum. Zaten buna karar verdiğiniz zaman güzelce düzenleyebiliyorsunuz ve birbirini etkilemiyorlar.

 

 TWIST ON; SPOR-3 

 

Maraton koştuktan sonra, bir sonraki hedefin ne? Everest’e tırmanmak mı mesela?

Evet, Everest’e tırmanmak ta olabilir, boğazı yüzerek geçmek te. Bir hedef koyup, kendini zorlayıp, onun için ciddi bir zaman ve emek harcadıktan sonra kazanmış olma duygusunu her platformda yaşamak isterim. Bu başarı duygusu da sporun kazandırdığı en büyük motivasyonlardan.

 

 

Maraton dışında sporla ilgili başka başarıların da var. Sporla amatör bir şekilde ilgilenen birinin böyle başarılar kazanması , insanlarda nasıl tepkilere yol açıyor?

İnsanların çok takdir ettiği ve beğendiği bir şey oluyor. Başkalarını da teşvik etmesi açısından önemli oluyor. Ciddi bir iş yemeğinde bu konu açıldığında insanların oldukça ilgisini çekiyor çünkü o ciddi kıyafetlerin içindeki kişinin böyle bir yönü olabileceğini tahmin etmiyorlar. Anlamlandıramayan da çok insan oluyor ve ‘Neden’ sorusunu gözlerinde görebiliyorum.

 

  TWIST ON; SPOR-4 

 

Peki insanlar neden maraton koşarlar?

Koşmak bir branş ama amatör sporcular neden koşuyorlar dersen, koşmak bir meditasyon çeşidi ve çok eğleniyorsun. Aynı zamanda şöyle bir şey okumuştum, koşmak içinizdeki büyümeyen çocuğu dışarı salmanıza yardımcı oluyor. Artık sokakta yakar top oynayamazsın belki ama istediğin kadar koşabilirsin. Maraton gibi büyük organizasyonlarda da değişik şehirlerde farklı insanlarla tanışma şansınız oluyor ve sosyalleşiyorsunuz.

 

Herkes maraton koşabilir mi?

Herkes maraton koşabilir ama benim aldığım hazzı alabilmeleri için, belirli bir hazırlık sürecinden geçmiş olmaları gerekiyor. 
 
   TWIST ON; SPOR-5

 

Deneyimlerini başkalarıyla paylaşmak üzerine yapmak istediğin şeyler ya da projeler var mı?

Bu benim hobim ve hayatta en az üzerine düşünmem gereken konu. Bunu evrene bırakmak çok yeterli. Daha önce de böyle yapmıştım ve çok güzel bir koşu ve egzersiz grubunun yaratıcılarından biri oldum. Üzerine çok fazla düşünmediğimde çok güzel şeyler olacağına inanıyorum.

 

Twist’in de sportif bir tavrı var. Tasarımlarında sportif öğelere çokça yer veriyor. Sen de eski Twister’lardan biri olarak, koleksiyonu bu açıdan nasıl değerlendiriyorsun?

Benim genç, sporcu, dinamilk ve yorulmayan karakterime ve yaşam tarzıma çok uyuyor. Twist’i kendime hep çok yakın gördüm ve görüyorum da.

TWIST ON; SPOR-6

Günlük hayatın rutininden fırsat bulup spora zaman ayıramayan Twister’ları bu konuda motive etmek için söyleyebileceğin bir kaç cümlen var mı?

Spor, günün sonunda kendim için ne yaptım sorusuna, uzun vadede karşılığını da görebileceğin çok güzel bir cevap olacaktır.


17.04.2017