EN
AramaSonuclari
TWISTER ŞAHSİYET

TWISTER ŞAHSİYET

İlham perileri olmasaydı, işi yaratıcılıkla alakalı olan kimselerin işi de çok daha zor olurdu. Hayatın kendisi her ne kadar yeterince ilham kaynağı olsa da, hayatı renklendiren ve karakterleriyle mİlyonları etkileyerek şekillendiren şahsiyetler de en büyük ilham kaynakları. Edie Sedgwick, namıdiğer ‘Poor Little Rich Girl’, gelmiş geçmiş tüm ilham perilerinin en unutulmazları arasında yer alarak, hala sanat ve moda aracılığıyla bizlerle yaşıyor ve Twister Şahsiyet’in de ilk konuğu oluyor.
 

 

TWISTER ŞAHSİYET-1

 

Andy Warhol’dan Bob Dylan’a sayısız sanatçıya ilham kaynağı olmuş, aradan yıllar geçmesine rağmen hala adından söz ettiren ve ilham vermeye devam eden Edie Sedgwick, trajik bir sonla biten renkli hayatını kısacık ömrüne rağmen dolu dolu yaşamayı başardı. Soyu İngiliz Kraliyet ailesine kadar uzanan ama ailesinin dayattığı kuralları yıkmak istercesine kendini New York’un sanat ve gece hayatının içine bir ‘Superstar’ edasıyla atan Edie, dansçı leotardları, devasa küpeleri, iri gözlerini daha da büyüten göz makyajıyla gözünüz kapalı resmini çizebileceğiniz kadar spesifik ve herkesten ayrılan bir imaj yaratmayı başardı.

 

 TWISTER ŞAHSİYET-2

 

Time, Vogue, Life gibi döneminin ve bugünün en önemli yayınlarına konu olan, en ünlü fotoğrafçılar tarafından fotoğraflanan Edie, Andy Warhol’un dikkatini çekmesi ve filmlerinde küçük roller almaya başlamasıyla, belki de kendinin bile tahmin ettiğinin çok üstünde bir üne sahip oldu. "60'larda bir kişi, beni tanıdıklarım arasında gelmiş geçmiş herkesten daha fazla büyüledi ve yaşadığım büyülenme muhtemelen bir tür aşka çok yakındı." diyerek hislerini ifade eden Andy Warhol ile yıllar geçmesine rağmen bugün, isimleri hala yan yana anılıyor.

 

TWISTER ŞAHSİYET-3 

 

60’lar modası deyince akla gelen ilk bir kaç görselin kahramanı olan Edie Sedgwick hakkında pek bilgi sahibi olmayanlar, başrolünü Sienna Miller’ın oynadığı ‘Factory Girl’ filmiyle Edie’yi yakından tanıdılar. 2005 İlkbahar-Yaz koleksiyonunda Edie’den ilham alarak hazırladığı koleksiyon ile Edie’yi yaşatan ve onu yeni nesil ile tanıştıran John Galliano’da, bu unutulmaz küçük kızı, ölümünden yıllar sonra, kendi yöntemiyle onurlandırıyordu.

 

TWISTER ŞAHSİYET-4

Christian Dior, İlkbahar-Yaz 2005

 

Yükseliş ve düşüşü çok kısa bir süre içerisinde yaşayan bu tatlı kız, göründüğünden ya da sahip olduğu servetten çok daha fazlası olduğunu ispat etmek için aşk ve sanatla iç içe yaşadı.

 

 

08.05.2017