IPEKYOL GROUP

IPEKYOL GROUP web sitemizi ziyaret etmek için tıklayınız.

Ipekyol, Twist ve Machka markaları ile 200’ün üzerinde mağazasında yüzbinlerce kadının farklı beğenilerine seslenen Ipekyol Group, Türk hazır giyim sektörünün saygın ve köklü kurumlarından biridir.


1986 yılında perakende hazır giyim sektörüne adım atan Ipekyol, Yalçın Ayaydın tarafından, modern kadının yaşam tarzına ilham veren bir marka olma hedefiyle kurulmuştur. En çok arzu edilen kadın giyim ürünlerini ve aksesuarlarını tasarlayan, yurt içi ve yurt dışındaki mağazalarında farklı alışveriş deneyimleri yaşatan Ipekyol, yüksek ürün kalitesiyle beraber, zincir mağazalaşmanın da etkisi ile Türkiye’de en hızlı kabul gören ve konumunu en kısa sürede pekiştiren markalar arasında ilk sıralarda yer almıştır.

Elde edilen bu başarı, bilgi ve deneyimle beraber; daha genç ve alternatif giyinmeyi seven kadınlar için 1997 yılında Twist markası kurularak grup bünyesine dâhil edilmiştir. 2004 yılında ise grubun üçüncü markası Machka doğmuş ve dünyaca ünlü Dice Kayek markası ile başarılı bir iş birliği gerçekleştirilmiştir. Tasarımları Ece Ege tarafından hazırlanan feminen ve post romantik Machka koleksiyonu Türkiye’nin ilk ‘pret-a porter’ markası olarak Türk tekstil sektörünün yapı taşlarından birini oluşturmuştur.

Hızla büyüyen Ayaydın Grubu, 2008 yılında İtalya'nın global tekstil ve hazır giyim grubu Miroglio'yla birleşerek Ayaydın-Miroglio Grup'u kurmuştur,2023 yılında ise Ayaydın-Miroglio Grup adı Ipekyol Group olarak değiştirilmiştir. Bünyesinde 2000’i aşkın çalışan bulunduran Ipekyol Group, hem iki kültürün hem de iki kurumsal markanın ortak özelliklerini taşımaktadır.


Kurum Kimliği

•       Girişimci: Girişimci ve lider olmayı seven, dinamik ve heyecanlı.

•       Yaratıcı: Tasarımcı ve yenilikçi, hayal kuran, kendini yeniden yaratıp geliştiren.

•       Güvenilir: Kendine güveni tam, prestijli ve saygı gören bir marka. Köklü bir geçmişi var. Çalışmalarında iş etiğine uygun hareket etmekte.

Ayaydın Grubu’nun kuruluşundan itibaren sürdürdüğü kararlı ve istikrarlı büyüme sürecinin bir sonucu olarak ise grubun merkez ofisi, 2000 yılından bu yana Şişli, Bomonti’deki 10.200 m2 kapalı alana sahip olan 12 katlı akıllı binada konumlanmaktadır.Vizyonu

Yenilikçi çözümlerle fark yaratan; büyük bir istek ve inanç ile, yeni dünya kadınının beklenti ve ihtiyaçlarını en iyi şekilde kavrayarak, var olduğu topluma değer katan global bir moda oyuncusu olmak.

Büyüme Hızı

Her yıl ortalama %20 oranında büyüme ile ortalama 20 mağaza açılmaktadır. Türkiye genelinde 158 Ipekyol, 70 Twist ve 8 Machka mağazası olmak üzere toplam 236 mağaza ve 42.631 m2 satış alanı bulunmaktadır. Büyüme hedefi, franchise sistemiyle devam etmektedir. Grubumuzun Azerbaycan, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kuzey Irak, Kuveyt, Katar, Lübnan, Suudi Arabistan franchise'ları bulunmaktadır.

Üretim

Kaliteyi sürekli arttırarak, müşterilerin beklenti ve ihtiyaçlarını eksiksiz ve en hızlı şekilde karşılama hedefiyle; Edirne’de, 17.000 m2’lik alan üzerine, 473 çalışan ve 3,8 milyon dakika/ay artabilen kapasitesiyle ülkenin ilk entegre hücresel üretim sistemi ile yapılandırılmış kadın hazır giyim fabrikası kurulmuştur.

Üretimin tamamının tek merkezde gerçekleştirildiği Edirne Ipekyol Tekstil Fabrikası, Ayaydın-Miroglio Grubu için kalite ve standartları istikrarlı biçimde güvence altına alan en önemli hamle olmuştur. Ipekyol Tekstil Fabrikası, 1977 yılından beri her üç senede bir çağdaş, başarılı mimari ve kentsel tasarım örneklerine verilen, dünyanın en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Aga Khan Mimarlık Ödülü’nü 2010 yılında Türkiye’ye kazandıran ilk ve tek yapı olmuştur.